אורולוגית ילדים

 מהפכה בכירורגיית ילדים
בשנים  האחרונות  בעקבות ארה"ב ואירופה כירורגיית הילדים בישראל עוברת מהפכה ובמקום ניתוח קונבנציונלי שהוא פתוח, נערכים ניתוחים  באמצעים זעיר פולשניים- לפרוסקופיים ובאמצעות רובוט. ניתוחים שונים כגון: אפנדיציט דלוק, כריתת מעיים, כריתת טחול, וושט, ריפלקס, אבנים בכיס מרה וכו' נעשים היום באמצעים טכנולוגיים מתקדמים. רופאים במחלקות של כירורגיית ילדים יותר ויותר מרחיבים את השימוש באמצעים הטכנולוגיים.

השיטה באמצעים זעיר פולשניים –הניתוח הלפרוסקופי
בניגוד לשיטה הקונבנציונלית של הניתוח הפתוח בו פותחים את הבטן, מוחדרות  בשיטת האמצעים הזעיר פולשניים, צינוריות דקות בקוטר של כ3 מילימטר ופחות, אל תוך חלל הבטן, בקצה של כל צינורית, קיים מכשיר לניתוח (סכינים או מספריים), או מצלמה זעירה. כלים אלו מאפשרים למנתח לראות את המתרחש בחלל הבטן ולבצע את הפעולות הנדרשות לצורך הניתוח כגון: חיתוך לצרכי כריתה, שאיבה וכו'. הציוד גם כולל עגלה שמכילה מצלמה, טלוויזיה, משאבה להזרמת אוויר או לשאיבה ואביזרים שונים. כל הניתוח נערך מבלי לפתוח את הבטן, אלא רק מחדירים את מכשירי הלפרוסקופיה.

יתרונות הניתוח הזעיר פולשני – לפרוסקופי
הפחתה בכאבי הילד לעומת הניתוח הפתוח. התאוששות מהירה יותר של הילד וחזרה לחיים רגילים. הגלדה וריפוי מהיר יותר כי אין צלקות. פחות ימי אישפוז שבו הילד עלול להדבק מילדים אחרים ותחושה שהוא חסר אונים וחולה.

 
שיטת הניתוח באמצעות הרובוט
בית החולים רמב"ם מהווה את חוד החנית  בניתוחי ילדים באמצעות הרובוט. לדברי ד"ר רן שטיינברג (מנהל מחלקת כירורגיית ילדים ונוער) המחלקה היא היחידה בארץ  שמשתמשת ברובוט דה וינצ'י לניתוחי ילדים ולא רק למבוגרים. שיטה זו פותחה בשנים האחרונות והיא פותחה כדי להתגבר גם על בעיות שלעיתים לא ניתן לפתור על ידי  האמצעים הזעיר פולשניים.

בניתוח רובוטי המצלמות ומכשירי הניתוח הממוקמים על גבי הצינוריות הזעיר פולשניות, מופעלים על ידי זרועות רובוטיות המונעות על ידי מנועים חשמליים ומופקדות על ידי מערכת ממוחשבת בשליטת הרופא המנתח.

הרופא מפעיל אותם באמצעות ג'ויסטיק ו/או כפתורים תוך כדי קבלת תמונה תלת ממדית מהמצלמות על גבי מסך, ברזולוציה גבוהה ביותר. המערכת הממוחשבת של הרובוט מונעת חריגות או שגיאות אפשריות בהפעלת המכשירים הזעיר פולשניים היכולים להתרחש בניתוחם הזעיר פולשניים שעושה הרופא במו ידיו.


יתרונות הניתוח על ידי רובוט דה וינצ'י
תמונה תלת ממדית  ברורה וחדה של אזור הניתוח כמו במציאות  בניתוח פתוח ולא תמונה דו ממדית כמו בניתוחים הזעיר פולשניים. יתר על כן ניתן גם ישנה נגישות וניתן לראות אזורים בעיתים וקשים לגישה שקשה לראותם, או שהם מאד זעירים ורק באמצעות ההגדלה של  מסך ניתן לראותם.
למשל, בניתוח גאסטרקטומיה להסרת גידול למואבחנים כחולי סרטן הקיבה, גמישות יותר גדולה של יכולת הניתוח, עקב הפרקים של זרועות הרובוט, המאפשרים תנועות שהיד האנושית אינה מסוגלת לבצע, זה מבטיח תוצאות הרבה יותר מדויקות של ניתוחים ובמיוחד באברים קטנים ורגישים. כמו כן ידי המנתח האנושי עלולות לרעוד או לעשות תנועות שאינן מודעות בניגוד לזרועות הרובוט. כמו כן משך זמן ההרדמה קצר יותר בניתוח  רובוטי לעומת הניתוחים הפתוחים או הזעיר פולשניים דבר העלול לסכן את הילד הרך.

כל היתרונות של האמצעים הזעיר פולשניים שהוזכרו לעיל: הפחתה בכאבי הילד, התאוששות מהירה יותר של הילד וחזרה לחיים רגילים. הגלדה וריפוי מהיר יותר כי אין צלקות. פחות ימי אישפוז שבו הילד עלול להדבק מילדים אחרים ותחושה שהוא חסר אונים וחולה באים לידי ביטוי ביתר שאת בניתוח על ידי הרובוט.

 
 לשאלות ותשובות בנושא אורולוגית ילדים 


ניתוח מגיע עם חששות, ולעיתים גם תהיות. מצורף בזאת דוגמא מאויירת לתהליך הניתוח . .
לכל שאלה אל תהסס לפנות לרופא המטפל.
סרטון