בלוטת התריס


כריתת בלוטת התריסמהו ניתוח כריתת בלוטת התריס ולמי הוא מיעד?
בלוטת התריס היא אחת הבלוטות האנדוקריניות הגדולות בגוף. לבלוטה צורת פרפר והיא נמצאת בצוואר, משני צדי קנה הנשימה מתחת לגרוגרת וממש מתחת לעור. בזמן פעילות הבליעה הבלוטה נעה ביחס לקנה הנשימה. תפקידה העיקרי של הבלוטה הוא ייצור ההורמונים תירוקסין (T4), תריודוטירונין (T3) וקלציטונין.

בלוטת המגן אמורה לפעול כל הזמן ללא עליות וירידות. מהרגע בו נוצרה בשלב העוברי ועד סוף החיים. אולם, לאורך החיים עלולות להיות הפרעות בפעילותה. בין 10% ל-15% מהנשים סובלות מהפרעה בבלוטה. גברים סובלים פחות מבעיה זו (כ-2%-3%). הסימפטומים להפרעות הם מגוונים ויכולים להתבטא במערכות שונות בגוף.

ההפרעות יכולות להוביל להופעה של יתר פעילות של בלוטת התריס, תת פעילות של בלוטת התריס או בעיות שונות אחרות. בעבר היו נפוצות פעולות כירורגיות להסרה מלאה או חלקית של הבלוטה. במקרים בהם פעילות הבלוטה אינה מתאזנת או במקרים בהם קיים חשש לגידול ממאיר בבלוטה, מקובל לבצע הסרה כירורגית. 

גם בטפול הכירורגי עובר החולה ממצב של פעילות יתר למצב של תת-פעילות בלוטת התריס, ויזדקק מעתה לטיפול תרופתי בתת-פעילות הבלוטה. בניתוח הרגיל, מבצעים חתך באזור הבלוטה (מתחת לגרוגרת) ומשם כורתים את הבלוטה.

בגישה הרובוטית, נעזרים ברובוט דה-וינצ'י לבצע את הניתוח ללא חתך נראה לעין באזור הצוואר. הדה-וינצ'י מאפשר לגשת לבלוטת התריס דרך חתך בבית השחי, שם, במידה ונשארת צלקת לאחר הניתוח, היא חבויה.
כריתת בלוטת התריס ללא צלקת בצוואר
כריתה של בלוטת התריס
ניתוח ללא צלקת בצוואר - מטופלת מספרת על תהליך ההחלמה
ניתוח ללא צלקת בצוואר - מטופלת מספרת על תהליך ההחלמה
כריתת בלוטת התריס ללא צלקת בצוואר