כריתת רחם
מהי כריתת רחם רגילה?
כריתת רחם הוא ניתוח להסרת הרחם ובמידת הצורך יכול לכלול את האיברים והרקמות סביבו. ניתוח כריתת רחם נחשב כיום לאחד הניתוחים הגינקולוגים הנפוצים ביותר. כריתת רחם יכולה להתאים לנשים עם גידולים שרירנים שאינן מתכננות להיכנס להריון בעתיד.

בגישה הרובוטית, בדומה לגישה הלפרוסקופית, המנתח מבצע מס' חתכים קטנים במקום חתך גדול. מערכת רובוט דה וינצ'י מאפשרת למנתח לפעול בדיוק רב יותר בעזרת מערכת תלת מימדית
 המגדילה את תמונת אזור הניתוח ובעזרת מכשירים מיוחדים המאפשרים למנתח גישה נוחה יותר לאיברים הפנימיים.

מהי כריתת רחם רדיקלית?
נשים עם סרטן גינקולוגי בשלב מוקדם, הן לעתים קרובות מועמדות לכריתת רחם - הסרה כירורגית של הרחם. בהליך זה, הרופא עשוי גם להסיר את השחלות, חצוצרות ו/או בלוטות לימפה.

סרטן גינקולוגי יכול להשפיע על מערכת הרבייה של אישה, אשר מורכבת מהרחם, הנרתיק, השחלות והחצוצרות. הסוגים הנפוצים ביותר של סרטן גניקולוגי הם צוואר רחם, רירית רחם וסרטן השחלות. הסוג המסוים של המחלה וכמה הוא מתקדם יקבע את הטיפול והאפשרויות הכירורגיות.
 

בגישה הרובוטית, בדומה לגישה הלפרוסקופית, המנתח מבצע מס' חתכים קטנים במקום חתך גדול. מערכת דה וינצ'י מאפשרת למנתח לפעול בדיוק רב יותר בעזרת מערכת תלת מימדית המגדילה את תמונת אזור הניתוח ובעזרת מכשירים מיוחדים המאפשרים למנתח גישה נוחה יותר לאיברים הפנימיים.

ניתוחים רובוטיים בגניקולוגיה
ד"ר רם איתן מדבר על כירורגיה רובוטית לטיפול בסרטן צוואר הרחם
הדמיית כריתת רחם
כריתת רחם רדיקלית - עדות מטופלת
כריתת רחם רובוטית - עדות מטופלת
ניתוחים רובוטיים בגניקולוגיה

כיסוי הוצאות רפואיות


האם ניתוחי כריתת רחם נפוצים?
לפי הסטטיסטיקה כיום, אחת מכל שלוש נשים בארצות הברית תעבור כריתת רחם לפני גיל 60.

מתי עדיפה כריתת רחם רובוטית על פני הניתוח הרגיל של פתיחת בטן או לפרוסקופית (ביצוע ניתוח בפיקוחה של מצלמה זעירה המוחדרת לאזור המנותח)? 
כמעט תמיד. ניתוח רובוטי הוא בעל תכונות המעניקות לו עדיפות משמעותית על פני הניתוח המסורתי. כריתת רחם יכולה להתבצע דרך הנרתיק, אך ישנם מספר מצבים רפואיים המחייבים ביצוע ניתוח כריתת רחם בבטן פתוחה: רחם רחב או הימצאותן של צלקות פנימיות מניתוח קודם או בשל סיבות אחרות. כריתת רחם בבטן פתוחה דורשת חתך אורכי או רוחבי מתחת לטבור, זהו הליך זה הכרוך בכאב ופעמים רבות יש צורך במתן תרופות חזקות, סיכון לזיהום, ואף אובדן דם. לאחר ניתוח בפתיחת בטן מלאה, נדרשת תקופת החלמה ארוכה (לעתים 6 שבועות) ובנוסף, מטופלות רבות אינן מרוצות מהצלקת והחולשה בשרירי בטן שנגרמו בעקבות החתך.
מהיום זה משתנה, כריתת הרחם המתבצעת בצורה רובוטית היא בעלת יתרונות המתגברת באופן משמעותי על האתגרים הללו.

מה מאפשר הרובוט הניתוחי בניתוחי כריתת רחם? 
ניתוח בסיוע רובוט מאפשר הדמיה מדויקת של כלי הדם, הרחם והרקמה שמסביב, כמו גם יכולת משופרת של תפירת הנרתיק לאחר הסרת הרחם וצוואר הרחם ובמהלך הניתוח לכריתת רחם רובוטית יש כמות מופחתת של אובדן דם .כריתת רחם רובוטית מבוצעת כדי להקל על התסמינים הקשורים למחלות שפירות של הרחם, כולל שרירנים, דימום חריג, כמו גם מצבים הקשורים לכאב כרוני באגן כגון אנדומטריוזיס.

איך אדע אם אני מתאימה? 
על מנת להתאים לבחון בצורה מעמיקה ומקצועית את התאמתך להליך הניתוח, אנא צרי קשר עם אחות אישית שתלווה אותך בשלבי בדיקת ההתאמה

כמה ימי אשפוז יידרשו לי?
ימי האשפוז הנדרשים לאחר הניתוח הרובוטי, משתנים בין מטופלת למטופלת.

האם יתרונו של ניתוח רובוטי אל מול הניתוח מסורתי הוא צמצום משמעותי של ימי האשפוז הנדרשים להחלמה?
בהחלט כן. רובוט הניתוח נוקט בצעדים כירורגיים מועטים ככל הניתן על-מנת לצמצם ככל האפשר פעולות שבעקבותיהן הגוף יידרש למנוחה. אחד ממטרותיו של ניתוח רובוטי היא ביצוע הפעולה הנדרשת במינימום כאב וזמן מה שדורש ימי אשפוז מינימליים בטח בהתחשב באלה הנדרשים בניתוח המסורתי הדורש פתיחת בטן.

האם התקופה לאחר הניתוח מלווה בכאבים כתוצאה ממנו? 
הניתוח הרובוטי ממזער למינימום את הפולשנות הכרוכה בניתוח. תכונה זו מפחיתה באופן דרמטי את הכאבים לאחר הניתוח. בניגוד אליו, מאפיין עיקרי של הניתוח המסורתי שהוא נעשה בפתיחת בטן מלאה מה שגורם לתקופת החלמה ארוכה, צלקות משמעותיות וכאב הנלווה זמן רב.

בניתוח הרובוטי, לא תשארנה לי צלקות?
אחד היתרונות המשמעותיים של הניתוח הרובוטי הוא ביצוע חתכים זעירים עד מקרוסקופיים, כך שהצלקות, אם הן נשארות ואינן מתאחות לאחר הניתוח, מינימליות ונראות לעין בקושי. זאת בניגוד לניתוח המסורתי המחייב פתיחת בטן על ידי חתך משמעותי שמשאיר אחריו צלקת בולטת החשופה לזיהומים.
 

האם כל רופא יכול לבצע ניתוח רובוטי?
כדי לנצל ולמקסם את יתרונות הרובוט לטובת הנשים המיועדות לכך, הרופאים המיועדים לבצע ניתוחים רובוטיים עוברים הכשרה המקנה להם מיומנות מקסימלית בפעולות הרובוט וכך גם בתוצאות הניתוח.


האם עלויות הניתוח מכוסות? איך אדע מה מגיע לי
הניתוח הנ"ל מבוצע הן בבתי חולים פרטיים והן בבתי החולים הציבוריים ומצוי בסל הבריאות.
לפיכך הכיסוי לניתוח לנשים המיועדות לכך לרוב מובטח. במידה ויש לך ביטוח פרטי תוכלי לבחור גם את הרופא המנתח 
ואת תנאי האשפוז וביה"חעדיין לא בטוחה שהביטוח מכסה? נשמח לסייע בטלפון 03-6444425.

שאלות ותשובות נפוצות

ניתוח מגיע עם חששות ותהיות. מצורף בזאת סרטון אנימציה המתאר את הניתוח אותו את צריכה לעבור .
לכל שאלה אל תהססי לפנות לרופא המטפל.

כריתת רחם 

כריתת רחם 2

כריתת רחם 3