סרטן הלשון


סרטן הלשוןמהו סרטן הלשון?
הגרון כולל את הפארינקס (Pharinx) האזור מאחורי הפה ושקע האף, והלארינקס (Larinx) שהוא תיבת הקול של האדם.
כמו כן כולל הגרון מחיצה נעה המפרידה בין האסופג וצינור הנשימה. מחיצה זו נסגרת כאשר אוכלים או שותים כדי למנוע שאיפת מזון או נוזל. הגרון כולל בנוסף לאסופג וצינור הנשימה, שרירים, כלי דם וכן שתי עצמות.

לעתים, רופאי אף אוזן גרון ממליצים לחולי סרטן הגרון על ניתוח. ארבעת סוגי הסרטן של הגרון הם: סרטן השקדים, הלארינקס, הפארינקס והלשון.

מהו ניתוח טרנסאורל ולמי הוא מיועד?
קיימים שני סוגי ניתוחים עבור סרטן הגרון: ניתוח פתוח וניתוח דרך הפה - טרנסאורל.

ניתוח פתוח מחייב את המנתח לבצע חתך ארוך דרך הלסת והגרון. יתכן שהוא יאלץ לשבור את עצם הלסת כדי להגיע לגידול. אמנם הניתוח הפתוח מאפשר למנתח לראות לתוך הגרון והרקמות מסביבו, אך מבחינת המטופל יש לו חסרונות קשים: יכול לגרום לעוות הפנים, קשיים באכילה, בדיבור ובבליעה. כמו כן נדרשת כירורגיה פלסטית כדי לבנות מחדש את הרקמות והעצמות שסולקו בזמן הניתוח.

ניתוח טרנסאורל (דרך הפה) באמצעות רובוט דה-וינצ'י. Trans Oral Robotic Surgery מאפשר למנתח לנתח בחלל הפה תוך הימנעות מחתכים בלסת ובגרון. בגישה זו ניגשים לגידול בדומה לטיפול שיניים.
לדה-וינצ'י מערכת ראיה תלת ממדית, עם הגדלה ורזולוציה גבוהה (HD) וכן מכשירים מיוחדים עם מפרקים המאפשרים תנועות משופרות יחסית ליד האנושית. כל אלה מאפשרים למנתח לפעול עם ראיה משופרת, בדיוק, מיומנות ובקרה מלאה.