מעי


סרטן המעי מהו סרטן המעי הגס?
סרטן המעי הגס וסרטן החלחולת הם מהשכיחים במדינת ישראל. מדי שנה מאובחנים למעלה מ- 3000 חולים חדשים במחלה. מרבית החולים הם לאחר גיל 50, וכ- 85% מעל גיל 65. שכיחות המחלה זהה בקרב גברים ונשים. הגורם לסרטן המעי אינו ידוע אך עודף משקל, עישון והעדר פעילות גופנית נמצאו כגורמי סיכון. גידולים במעי יטופלו בדרך כלל על ידי ניתוח כירורגי במעי לכריתת הגידול. במהלך ניתוח במעי הגס, יכרת האזור בו ממוקם הגידול וקצוות המעי יחוברו זה לזה. הניתוח כולל כריתה שלמה של המעי הגס והרקטום, למעט חלק קצר ליד פי הטבעת.

בניתוח מבוצע שחזור של מערכת העיכול ושימור של פי הטבעת. רקמת מעי דק משמשת ליצירת מאגר דמוי רקטום שאותו מחברים לפי הטבעת. לעיתים קרובות יש צורך בהטייה זמנית של זרם הצואה ע"י סטומה (המנוקזת לשקית חיצונית) לתקופה של חודשיים שלושה על מנת לאפשר ריפוי של הההשקה (חיבור) החדשה לפי הטבעת. היקף הניתוח והצורך לכרות חלקים מהמעי הגס יקבעו לפי מיקום הגידול ומידת חדירותו לדופן המעי.

לניתוח זה תוצאות טובות לטווח ארוך מבחינת תיפקוד ואיכות חיים באחוז גבוה של המקרים. ניתוחי הכריתה והשחזור ניתנים לביצוע בשלב אחד או במספר שלבים בהתאם למצב המחלה, דחיפות הניתוח ומצבו הכללי של המטופל.ניתוחים זעיר-פולשניים כרוכים בדרך כלל בשיעור סיבוכים נמוך במיוחד, נזק מזערי לרקמות ואברים סמוכים, ומאפשרים החלמה מהירה וקלה יותר.
עדות מטופל
הסבר כל כריתת מעי
עדות מטופל