בטן וקיבה


סרטן הקיבהמהו סרטן הקיבה?
סרטן הקיבה הנקרא גם סרטן גאסטרי (Gastric Cancer) הוא מחלה שבה תאים מתרבים ללא בקרה ויוצרים גידול בקיבה. הקיבה שהיא בגודל של אגרוף וממוקמת בחלק העליון של הבטן, מתחת לצלעות. תפקידה העיקרי של הקיבה הוא להחזיק במזון שנאכל ולעזור בעיכולו.

מהו ניתוח גאסטרקטומיה ולמי הוא מיועד?
אחד הטיפולים המקובלים בסרטן הקיבה הוא טיפול כירורגי בקיבה: ניתוח גאסטרקטומיה (Gastrectomy) להסרת הגידול, צמתים של הלימפה או חלק או כל הקיבה. קיימים שלושה סוגי ניתוחי גאסטרקטומיה:
  • Endoscopic Mucosal Resection  - הסרת הגידול הסרטני באמצעות אנדוסקופ (צינור גמיש המוחדר דרך הגרון). ניתוח זה מתאים למצב של גלוי מוקדם, בשלבים הראשונים של הסרטן כשאין סכנת התפשטות ללימפה.
  • גאסטרקטומיה חלקית (Subtotal Gastrectomy) - ניתוח זה מבוצע כשהסרטן הוא בחלק העליון או התחתון של הקיבה וכולל הסרת חלק מהקיבה, צמתי לימפה צמודים ולפי הצורך גם חלק מהאסופג או המעי הדק. החלק הנותר מהקיבה מחובר מחדש.
  • גאסטרקטומיה כוללת (Total Gastrectomy) - בניתוח מסירים את הקיבה כולה וצמתי הלימפה. יתכן שיש צורך בהסרת אברים נוספים – כתלות בהתפשטות הסרטן. המנתח יוצר קיבה חדשה מרקמת המעי.
הגישות לניתוחים אלה הן:
  • ניתוח פתוח: מבצעים חתך גדול בבטן כך שיד המנתח והמכשירים שלו יוכלו להגיע לכל אבר פנימי בגוף.
ניתוחים זעיר-פולשנים:
  • ניתוח לפרוסקופי: הניתוח מתבצע דרך חורים קטנים בדופן הבטן דרכם מחדירים מכשירים מיוחדים, ארוכים ודקים. אחד מהם הוא הלפרוסקופ – צינור דק וארוך עם מצלמה בקצה. המצלמה מעבירה תמונה מתוך הגוף אל מסך וידאו המאפשר למנתח לראות את פנים הבטן.
  • ניתוח באמצעות רובוט דה-וינצ'י: במקום חתכים גדולים בבטן, המתבצעים בניתוח פתוח, המנתחים בדה-וינצ'י עושים כמה חורים קטנים - בדומה ללפרוסקופיה. לדה-וינצ'י יש מערכת ראיה תלת ממדית עם הגדלה ורזולוציה גבוהה וכן מכשירים עם מפרקים בעלי כושר תמרון גדול בהרבה מפרק היד האנושי. מאפיינים אלה מאפשרים למנתח לנתח עם ראיה משופרת ודיוק, גמישות ובקרה מוגברים.
הסבר על הסרת קיבה - דיסטאלי
הסבר על הסרת קיבה - טוטאלי
הסבר על הסרת קיבה - דיסטאלי


ניתוח מגיע עם חששות ותהיות. מצורף בזאת סרטון אנימציה המתאר את הניתוח אותו את צריכה לעבור .
לכל שאלה אל תהססי לפנות לרופא המטפל.
קיבה